Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często niełatwe przez niego do zaakceptowania, ale to co nowe, wcale nie musi być trudne. Do tej sytuacji trzeba po prostu dziecko i siebie przygotować. Każdy maluch różnie przechodzi te pierwsze dni, tygodnie,

nie zrażajcie się,  jeśli Wasze dziecko będzie adaptować się dłużej, niż to zakładaliście.

Drodzy Rodzice,

mamy świadomość, jak dużą odpowiedzialność bierzemy na siebie w kwestii edukacji i opieki Waszych dzieci. Jednak wiemy też, że bez Waszego zaufania nie uda nam się stworzyć najlepszych warunków pobytu waszych pociech w Tik Tak-u.

Dlatego prosimy o otwartość, zrozumienie naszych zasad i ich przestrzeganie, a my ze swojej strony obiecujemy maksymalne zaangażowanie dla dobra Waszych dzieci.

Najważniejsze zasady, które Wam i Waszym dzieciom pomogą w adaptacji.

• Telefon przedszkolny 884 011 022

Numer jest do Waszej dyspozycji, szczególnie w tym pierwszym okresie pobytu Waszego dziecka w tik tak-u. Nie krępujcie się dzwonić i zaufajcie Nam, a zobaczycie że ten trudny okres adaptacji szybko minie.

• Czas pobytu w pierwszych dniach, tygodniach

Jak długo pozostawicie dziecko w pierwszych dniach w przedszkolu, zależy tylko od Was i indywidualnych predyspozycji waszego dziecka. Na początek jednak sugerujemy nie przedłużać pobytu (max. kilka godzin).

Najlepiej zabrać dziecko w momencie kiedy jest pochłonięte zajęciami bądź zabawą, aby nie chciało wyjść z przedszkola, wtedy chętniej wróci następnego dnia. Sugerujemy, jeśli dziecko jest małym niejadkiem, w pierwszych dniach nie zostawiać go

na posiłek, zawsze to jest dodatkowy bodziec stresu – bo czegoś nie lubi.

• Spokój i zdecydowanie w pierwszych dniach

Gdy przyprowadzicie dziecko, bądźcie w miarę możliwości spokojni i zdecydowani, aby Wasz niepokój nie udzielił się dziecku - jest to bardzo ważne !

• Ulubiona maskotka na początek

Dajcie dziecku ukochaną maskotkę/zabawkę do przedszkola (w okresie adaptacji ok. 4 tyg niech z nią przychodzi)

• Szczerość z dzieckiem

Powiedzcie dziecku dokładnie i wyraźnie kiedy i kto po nie przyjdzie, zapewnijcie je o Waszej miłości oraz
o tym, że na pewno je odbierzecie. Wyznacznikiem czasu spędzonego w przedszkolu dla dziecka są między innymi posiłki - dlatego wyraźnie powiedzcie dziecku po który posiłku zostanie odebrane. Pamiętaj, jeśli coś obiecasz, musisz dotrzymać słowa.

• Pożegnanie się z dzieckiem

Pożegnajcie się z dzieckiem już w szatni szybko i bez łez (nie wchodźcie do sali, dziecko pomyśli, że tak już będzie zawsze), nie przedłużajcie rozstania i nie wracajcie po to aby jeszcze raz je ucałować 😊

• Punktualność

Przyjdźcie po dziecko punktualnie jak obiecaliście i pochwalcie je za to, że było bardzo dzielne.

• Początki bywają trudne - wsparcie werbalne

Jeżeli dziecko płakało, postarajcie się mu wytłumaczyć, że wszyscy ludzie denerwują się trochę i boją robiąc coś pierwszy raz, ale po kilku dniach czują się pewniej – tak też będzie z nim. Zapewnijcie je, że było bardzo dzielne i że jesteście

z niego dumni.

• Nie straszymy Przedszkolem

Prosimy aby nie straszyć przedszkolem i Paniami – np. jak będziesz niegrzeczny pójdziesz do przedszkola;

panie nie będą Cię lubiły jak będziesz taki niegrzeczny; jesteś taki niegrzeczny! zobaczysz w przedszkolu nauczą Cię dyscypliny – TAKICH RZECZY NIE MÓWIMY !!!

• Zaufanie do Nauczyciela

Podkreślajcie, że Panie Cię lubią, że na Ciebie czekają, że będzie im smutno jak nie pójdziesz do przedszkola, dziecko musi widzieć że darzycie Nauczyciela zaufaniem

• Nie śledź nas podczas spacerów lub pobytu na placu zabaw

Czajenie się za budynkiem, za drzewem, by tylko zobaczyć jak sprawuje się twoje dziecko nie jest najlepszym pomysłem. Daj dziecku swobodę.

• Nie rezygnuj z przedszkola w pierwszych dniach, tygodniach

Pierwsze dni są trudne? Dziecko przeżywa kryzys? Już od rana płacz, a w szatni wręcz szał? To naprawdę zachowania, które początkowo są bardzo częste u wielu dzieci. Najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Najtrudniejsze jest rozstanie z rodzicem, gdy dziecko wejdzie do sali chwilę popłacze i widząc zabawę innych dzieci, zachęcane do wspólnych zabaw przez nauczyciela w większości przypadków uspokaja się.

• Nie rób dziecku "wolnego" od Przedszkola

Szczególnie w początkowej fazie, jeśli nie jest to spowodowane chorobą dziecka, takie działania są niewskazane! Tylko systematyczność, da dziecku możliwość szybkiej i bezproblemowej adaptacji. Chodzenie „w kratkę” pogarsza tylko sytuację w przypadku dzieci, które gorzej znoszą znalezienie się w nowej sytuacji, czy rozłąkę z rodzicami.

Obiecujemy, że zrobimy wszystko,

aby Wasze dzieci miło wspominały Tik Taka,

prosimy jedynie o zaufanie.

Niepubliczny Punkt Przedszkolny TIK TAK istnieje od września 2013 r. Działa na podstawie wpisu do Ewidencji Niepublicznych Placówek Oświatowych pod numer RSPO 120409, autentyczność wpisu można zweryfikować

pod linkiem: https://rspo.men.gov.pl/rspo/120409

TELEFON